„Amerykański Nobel” w 2022 r. za badania, które miały znaczenie także dla chorych z zapaleniami jelit

„Amerykański Nobel” w 2022 r. za badania, które miały znaczenie także dla chorych z zapaleniami jelit

To znane od 1946 roku wyróżnienie cieszy się za oceanem wielkim prestiżem. W przeszłości laureaci bardzo często byli także wyróżniani europejskim Noblem. Podkreśla to rangę nagrodzonych odkryć. W czym rzecz?

Przykładem nagrody za służbę społeczną było przyznanie jej w 2022 r. Lauren Gardner z Uniwersytetu Johna Hopkinsa za stworzenie znanego także w Polsce pulpitu nawigacyjnego (dashboard) do monitorowania przebiegu Covid-19, który – jak piszą fundatorzy –

…wyznaczył standard rozpowszechniania miarodajnych danych dotyczących zdrowia publicznego w czasie rzeczywistym.”

nagroda laskera 2022
dr Richard O. Hynes
Massachusetts Institute of Technology
nagroda Laskera 2022
dr Erkki Ruoslahti
Sanford Burnham Prebys
Nagroda Laskera 2022
dr Timothy A. Springer
Boston Children’s Hospital/Harvard Medical School

Integryny odpowiadają za wiele procesów w życiu komórek, które – mówiąc w pewnym uproszczeniu – wiążą się z ich wzajemnym fizycznym oddziaływaniem.

Ma to miejsce na przykład, gdy komórki muszą się połączyć (komórka jajowa i plemnik), przylegać (tworzenie tkanek), czy przemieszczać poza ścianę naczynia krwionośnego (wędrówka limfocytów do ogniska zapalnego). Integryny mają też znaczenie w przebiegu choroby nowotworowej i powstawaniu przerzutów raka.

Jeśli zahamowane będzie przemieszczanie się np. limfocytów do błony śluzowej jelita, można zmniejszyć nasilenie zapalenia w przebiegu colitis ulcerosa lub w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna. I to właśnie dzięki wcześniejszym badaniom laboratoryjnym udało się osiągnąć także w praktyce.

Nie kończy to choroby, ale przynosi znaczne zmniejszenie biegunki, zmniejszenie domieszki krwi w stolcu, a u wielu chorych długotrwałe wygojenie nawet nasilonych zmian.

Dotychczas immunosupresja po zastosowaniu innych leków wiązała się również z działaniem niepożądanym, ponieważ łagodziły one jeden problem, ale zaburzały odpowiedź organizmu np. na bakterie czy wirusy.

Dało to zupełnie nową jakość w terapii, ponieważ efekt immunosupresyjny udało się ograniczyć jedynie do chorego narządu, czyli jelita cienkiego i grubego. Miejscowa immunosupresja jest znakiem rozpoznawczym nowoczesnej terapii w IBD.

 

Fotografie: https://laskerfoundation.org