Blogi – Medyczna historia w toku

Strona główna » Blogi – Medyczna historia w toku

MEDYCZNE HISTORIE W TOKU – BLOGI

Zmęczenie jest jednym z najbardziej uciążliwych objawów, które towarzyszą pacjentom z różnymi przewlekłymi patologiami, w tym o podłożu zapalnym.

Zmęczenie w chorobach zapalnych jelit
ECCO'2023

Zmęczenie w przebiegu chorób zapalnych jelit – krok bliżej wyjaśnienia przyczyn?

Zmęczenie w IBD jest często ocenianym wskaźnikiem jakości życia. W Ghent University w Belgii wykorzystano model doświadczalny zapalenia jelit u myszy, aby lepiej poznać patofizjologię tego objawu. Okres zdrowienia myszy miał odzwierciedlać remisję u ludzi i umożliwić ocenę zmian neurobehavioralnych zwierząt w powiązaniu z zaburzeniami osi jelito-mózg.

Skuteczność 5-hydroksytryptofanu w leczeniu chronicznego zmęczenia w colitis ulcerosa
ENIGMA ZMĘCZENIA

Skuteczność 5-hydroksytryptofanu w leczeniu chronicznego zmęczenia w colitis ulcerosa

Gatroenterology, grudzień 2022 r. Przewlekle utrzymujące się zmęczenie jest jedną z największych uciążliwości w chorobach zapalnych, takich jak colitis ulcerosa, ale i w wielu innych. Możliwość skutecznego leczenia za pomocą 5-hydroksytryptofanu pacjentów z zapaleniami jelit byłaby zaskakująco prostym i tanim rozwiązaniem. Jak wypadła próba kliniczna?

Ten trop okazał się fałszywy

Scientific Reports, sierpień 2022 r. Zmęczenie jest jednym z najbardziej uciążliwych objawów, które towarzyszą pacjentom z różnymi przewlekłymi patologiami, w tym o podłożu zapalnym. Ciągle więcej tu hipotez niż pewności. Co udało się zweryfikować?

MIkrobiom - świat interakcji

Wydłuża się lista szkód wyrządzonych przez SARS-CoV-2 w ekosystemie, jaki tworzy mikrobiom człowieka. Powinien działać jak orkiestra. Tymczasem uderzające jest, jak wielu aspektów dotyczą zaburzenia. Podsumowanie na podstawie pracy Tao Zuo „Gut Microbiome Alterations in COVID-19” z października 2021 r. [1]

Łuszczyca indukowana lekami anty-TNFα
ECCO'2023

Łuszczyca indukowana lekami anty-TNFα. Porównanie efektywności dalszych decyzji klinicznych

Dane grupy GETECCU opublikowane podczas kongresu ECCO są dobrym uzupełnieniem szczegółowego opracowania znajdującego się na naszym portalu w blogu Historie naturalne działań niepożądanych, we wpisie Zmiany skórne po anty-TNFα i co dalej? W Kopenhadze poznaliśmy wynik badania obserwacyjnego porównującego efektywność klinicznych decyzji po wystąpieniu tego rodzaju zmian skórnych.

Jak często działa efekt placebo w chorobie Crohna i w zapaleniu jelita grubego

Co nowego wiemy o przedklinicznym okresie colitis ulcerosa?

Co nowego wiemy o przedklinicznym okresie colitis ulcerosa?
PRZED BURZĄ – BLOG

Co nowego wiemy o przedklinicznym okresie colitis ulcerosa?

Gastroenterology, styczeń 2023 - niewiele wiadomo o tej fazie historii naturalnej obu nieswoistych chorób zapalnych jelit. Autoprzeciwciała przeciw integrynie αvβ6 wskazano jako nowy potencjalny marker przedklinicznej fazy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Ten czas „przed burzą” to wart śledzenia temat badawczy, dlatego poświęcamy mu odrębny, nowy blog.

This will close in 20 seconds

Zamierzasz wylogować się z witryny
ibdinfocus.com?

WYLOGUJ SIĘ

This will close in 0 seconds