Zmęczenie w IBD jest często ocenianym wskaźnikiem jakości życia. W Ghent University w Belgii wykorzystano model doświadczalny zapalenia jelit u myszy, aby lepiej poznać patofizjologię tego objawu. Okres zdrowienia myszy miał odzwierciedlać remisję u ludzi i umożliwić ocenę zmian neurobehavioralnych zwierząt w powiązaniu z zaburzeniami osi jelito-mózg.
Blogi – Medyczna historia w toku
MEDYCZNE HISTORIE W TOKU – BLOGI
Enigma zmęczenia w IBD



Skuteczność 5-hydroksytryptofanu w leczeniu chronicznego zmęczenia w colitis ulcerosa
Gatroenterology, grudzień 2022 r. Przewlekle utrzymujące się zmęczenie jest jedną z największych uciążliwości w chorobach zapalnych, takich jak colitis ulcerosa, ale i w wielu innych. Możliwość skutecznego leczenia za pomocą 5-hydroksytryptofanu pacjentów z zapaleniami jelit byłaby zaskakująco prostym i tanim rozwiązaniem. Jak wypadła próba kliniczna?
Ten trop okazał się fałszywy
Scientific Reports, sierpień 2022 r. Zmęczenie jest jednym z najbardziej uciążliwych objawów, które towarzyszą pacjentom z różnymi przewlekłymi patologiami, w tym o podłożu zapalnym. Ciągle więcej tu hipotez niż pewności. Co udało się zweryfikować?
Mikrobiom – świat interakcji
Wiriom jelitowy – zidentyfikowano 1058 nowych szczepów
Gastroenterology, sierpień 2022 r. Obserwujemy skokowy przyrost wiedzy o ekosystemie jelitowym. Wiele procesów patofizjologicznych zapewne będzie musiało być opisanych od nowa. Kilka uwag o dynamice zjawiska.



Mikrobiom jamy ustnej w IBD – niewykorzystane źródło możliwości diagnostycznych?
JCC, październik 2022 r. Gdyby te wstępne ustalenia potwierdziły się zyskalibyśmy łatwy wgląd w szereg procesów patofizjologicznych w IBD, a być może także nowe narzędzie monitorowania efektywności leczenia. W czym rzecz?
Czy OMIKRON częściej zakaża komórki nabłonka jelitowego niż warinat DELTA?
Gastroenterology, sierpień 2022 r. Wykorzystując organoid „mini-gut” oceniono replikację trzech szczepów SARS-CoV-2 w nabłonku jelitowym, co stanowi ważny element patomechanizmu rozprzestrzeniania się wirusa. Jak w tym porównaniu wypada omikron?
COVID-19 a mikrobiom jelitowy. Katastrofa ekologiczna?
Wydłuża się lista szkód wyrządzonych przez SARS-CoV-2 w ekosystemie, jaki tworzy mikrobiom człowieka. Powinien działać jak orkiestra. Tymczasem uderzające jest, jak wielu aspektów dotyczą zaburzenia. Podsumowanie na podstawie pracy Tao Zuo „Gut Microbiome Alterations in COVID-19” z października 2021 r. [1]
Historie działań niepożądanych



Łuszczyca i zmiany łyszczycopodobne po anty-TNFα – doświadczenia z Mayo Clinic
JAMA Dermatol. Tym razem analiza historii naturalnej tego typu zmian u dzieci.



Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego powikłaniem immunosupresji?
Pathol Res Pract. Czy zrelacjonowana tu zależność jest uzasadniona? Jakie powinno być dalsze leczenie?



Etrasimod a bradykardia. Więcej o dość typowym dla modulatorów S1P zjawisku
Rejestracja tego leku w colitis ulcerosa jest zapewne kwestią tylko kilku miesięcy.



Łuszczyca indukowana lekami anty-TNFα. Porównanie efektywności dalszych decyzji klinicznych
Dane grupy GETECCU opublikowane podczas kongresu ECCO są dobrym uzupełnieniem szczegółowego opracowania znajdującego się na naszym portalu w blogu Historie naturalne działań niepożądanych, we wpisie Zmiany skórne po anty-TNFα i co dalej? W Kopenhadze poznaliśmy wynik badania obserwacyjnego porównującego efektywność klinicznych decyzji po wystąpieniu tego rodzaju zmian skórnych.



Astma, POChP i bezdech senny są częste u pacjentów z IBD
Inflamm Bow Dis, luty 2023 r. Pierwsze prospektywne badanie obserwacyjne na tak dużej grupie pacjentów oceniające częstość występowania objawów płucnych u osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego lub chorobą Leśniowskiego-Crohna.



Limfopenia po lekach takich jak fingolimod, ozanimod i etrasimod
Gastroenterology, grudzień 2022 r. Jak dużych zmian w obrazie krwi obwodowej i jak bardzo rozciągniętych w czasie należy się spodziewać?



Kurkumina powodem powikłań krwotocznych po zabiegu endoskopowym? Opis przypadku chorej z colitis ulcerosa
Gastroenterology, Grudzień 2022 r. Ten – trzeba przyznać – pełen dramaturgii opis historii klinicznej jest – jak deklarują autorzy – najprawdopodobniej pierwszym doniesieniem o ciężkich powikłaniach krwotocznych po kurkuminie. Szczegóły.



Ozanimod i fingolimod – modulatory receptora S1P a bradykardia. W czym jest problem?
U niewielkiego odsetka pacjentów otrzymujących te leki obserwowano epizody bradykardii. Jaki jest mechanizm tego zjawiska i jego przebieg w praktyce?
Zmiany skórne po anty-TNFα i co dalej?
J Crohns Colitis, wrzesień 2022 r. Kolejna publikacja odnoszącą się do ewolucji zmian skórnych, które wystąpiły u pacjentów z IBD leczonych lekami z grupy anty-TNFα. Jest okazja, aby porównać te dane z wcześniejszymi. Wszak infliksymab stosowany jest już od 25 lat.
Wieloznaczność placebo



Co sprzyja efektowi placebo u chorych z colitis ulcerosa otrzymujących nowoczesne terapie?
Tak postawionego pytania dawno nie było. Zatem jakie są czynniki predykcyjne efektu placebo u chorych z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego otrzymujących nowoczesne terapie, czyli leki biologiczne lub tofacytynib? Czy odpowiedź zaskakuje?
Jak często placebo goi śluzówkę?
Nie jest w pełni znany mechanizm efektu placebo, także w IBD. Jest on nie tylko ciekawostką kliniczną, ale też ważnym czynnikiem wpływającym na projektowanie i interpretację wyników badań leków.
Przed burzą



Leki stosowane przed rozpoznaniem u chorych z IBD
Am J Gastroenterol, lipiec 2023. Niezwykła obserwacja o szeroko rozumianej farmakoterapii stosowanej u chorych w okresie 10 lat przed rozpoznaniem nieswoistej choroby zapalnej jelit.



Co nowego wiemy o przedklinicznym okresie colitis ulcerosa?
Gastroenterology, styczeń 2023 - niewiele wiadomo o tej fazie historii naturalnej obu nieswoistych chorób zapalnych jelit. Autoprzeciwciała przeciw integrynie αvβ6 wskazano jako nowy potencjalny marker przedklinicznej fazy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Ten czas „przed burzą” to wart śledzenia temat badawczy, dlatego poświęcamy mu odrębny, nowy blog.