JCC, sierpień 2022 r. Możliwe, że to doniesienie będzie długo aktualne, ponieważ podobna konstelacja zdarzeń może mieć miejsce ponownie w przyszłości. Wtedy wyartykułowane w omawianej ankiecie obawy wrócą – co prawdopodobne – z tą samą częstością. O co będą znowu pytali pacjenci?
CO WIADOMO – osoby szczepione często mają wiele obaw odnośnie bezpieczeństwa tej procedury.
Możliwe są działania niepożądane szczepień przeciw chorobom zakaźnym. Możliwe są też ich interakcje ze stosowanymi lekami. A z powodu oddziaływania na układ immunologiczny teoretycznie możliwy jest ich wpływ na przebieg innych chorób.
CO NOWEGO – dzięki wsparciu Portugalskiego Towarzystwa Gastrologicznego i EFFCA od czerwca do lipca 2021 r. w 36 krajach Europy udostępniono pacjentom z IBD platformę internetową, z pomocą której anonimowo mogli zadawać pytania odnoszące się do szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 oraz mogli raportować działania niepożądane.
Z tej możliwości skorzystało 3272 osób, z których 79,6% otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki.
Najczęściej zadawane pytania:
• Czy osoby obciążone IBD mogą spodziewać się cięższych działań niepożądanych (24,6%)
• Czy można spodziewać się zaostrzenia choroby po szczepieniu (21,1%)
• Czy immunosupresja może zmniejszyć efektywność szczepienia (17,6%)
Spośród wykorzystujących tę platformę internetową po szczepieniu:
• 72.4% miało miejscowe działania niepożądane
• 51.4% miało objawy ogólne
• zgłoszono 5 przypadków bliżej nie sprecyzowanej zakrzepicy
Wśród respondentów ankiety w związku ze szczepieniem:
• 0,3% wymagało hospitalizacji
• 3,6% miało dodatkową konsultację lekarską
• 13,4% miało zmienione leczenie IBD po przyjęciu szczepionki
KONTEKS – badana próba na pewno nie była reprezentatywna dla całej populacji osób zaszczepionych ani dla populacji z IBD. Nie mamy też wiedzy o rodzajach zastosowanych u nich do szczepienia preparatów, dlatego interpretacja częstości zgłaszanych anonimowo działań niepożądanych wymaga ostrożności.
Natomiast to jakie kwestie nurtują tych najbardziej zaangażowanych pacjentów oraz częstość interwencji lekarskich po szczepieniu warta jest uwagi.
Polecamy tekst „Przewlekły COVID-19” u pacjentów z IBD oraz drugi z tego kręgu Czy OMIKRON częściej zakaża komórki nabłonka jelitowego niż wariant DELTA?
Referencje:
- Ellul P i wsp. Implementation and Short-term Adverse Events of Anti-SARS-CoV-2 Vaccines in Inflammatory Bowel Disease Patients: An International Web-based Survey J Crohns Colitis . 2022 Aug 4;16(7):1070-1078. doi: 10.1093/ecco-jcc/jjac010
Fotografia: Erich Westendarp / Pixabay
Aby napisać do redakcji, zaloguj się.