O co najczęściej pytają pacjenci z IBD rozważając szczepienie przeciw COVID-19?

Czego najbardziej obawiali się pacjenci z IBD rozważając szczepienie przeciw COVID-19?

JCC, sierpień 2022 r. Możliwe, że to doniesienie będzie długo aktualne, ponieważ podobna konstelacja zdarzeń może mieć miejsce ponownie w przyszłości. Wtedy wyartykułowane w omawianej ankiecie obawy wrócą – co prawdopodobne – z tą samą częstością. O co będą znowu pytali pacjenci?

CO WIADOMO – osoby szczepione często mają wiele obaw odnośnie bezpieczeństwa tej procedury.

CO NOWEGO – dzięki wsparciu Portugalskiego Towarzystwa Gastrologicznego i EFFCA od czerwca do lipca 2021 r. w 36 krajach Europy udostępniono pacjentom z IBD platformę internetową, z pomocą której anonimowo mogli zadawać pytania odnoszące się do szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 oraz mogli raportować działania niepożądane.

Z tej możliwości skorzystało 3272 osób, z których 79,6% otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki.

KONTEKS – badana próba na pewno nie była reprezentatywna dla całej populacji osób zaszczepionych ani dla populacji z IBD. Nie mamy też wiedzy o rodzajach zastosowanych u nich do szczepienia preparatów, dlatego interpretacja częstości zgłaszanych anonimowo działań niepożądanych wymaga ostrożności.

Natomiast to jakie kwestie nurtują tych najbardziej zaangażowanych pacjentów oraz częstość interwencji lekarskich po szczepieniu warta jest uwagi.

Polecamy tekst „Przewlekły COVID-19” u pacjentów z IBD oraz drugi z tego kręgu Czy OMIKRON częściej zakaża komórki nabłonka jelitowego niż wariant DELTA?

Referencje:

  1. Ellul P i wsp. Implementation and Short-term Adverse Events of Anti-SARS-CoV-2 Vaccines in Inflammatory Bowel Disease Patients: An International Web-based Survey J Crohns Colitis . 2022 Aug 4;16(7):1070-1078. doi: 10.1093/ecco-jcc/jjac010

Fotografia: Erich Westendarp / Pixabay

Aby napisać do redakcji, zaloguj się.


Ta zawartość została ograniczona tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się , aby wyświetlić tę treść.

This will close in 20 seconds

Zamierzasz wylogować się z witryny
ibdinfocus.com?

WYLOGUJ SIĘ

This will close in 0 seconds