Gastroenterology, czerwiec 2022 r. Na podstawie długotrwałej obserwacji dużej grupy bezobjawowych pacjentów, u których skutecznie przeprowadzono w połowie lat 90-tych eradykację H.pylori oraz obserwacji grupy kontrolnej, widać efektywność tej interwencji w praktyce. Piszemy o szczegółach projektu.
H.pylori jest uznanym czynnikiem ryzyka wystąpienia raka żołądka.
W Gastroenterology opublikowano wyniki prowadzonej w Chinach prospektywnej obserwacji dużej grupy bezobjawowych pacjentów leczonych wcześniej przeciwbakteryjnie z powodu zakażenia H.pylori.
W 1994 roku 1630 osób losowo przydzielono do jednej z dwóch grup. W pierwszej przeprowadzono eradykację H.pylori trzema lekami, a druga otrzymywała placebo, po czym nastąpił czas obserwacji, który trwał średnio 26,5 roku.
Do tego momentu w grupie placebo odnotowano 35 przypadków raka żołądka, a w grupie, która była leczona aktywnie jedynie 21. Oznacza to, że ryzyko zredukowano o ok. 43%.

Największa redukcja ryzyka (63%) była o osób, które nie miały jakichkolwiek zmian, które mogłyby mieć charakter przednowotworowy (premalignant gastric lesions) w chwili włączenia do badania.
Mimo to, nie odnotowano żadnych różnic w śmiertelności pomiędzy leczonymi i osobami, które otrzymały placebo na początku projektu.
Referencja:
- Lingjun Yan L i wsp. Effect of Helicobacter pylori Eradication on Gastric Cancer Prevention: Updated Report From a Randomized Controlled Trial With 26.5 Years of Follow-up Gastroenterology. 2022 Jul;163(1):154-162.e3. 29. doi: 10.1053/j.gastro.2022.03.039
Fotografia: Yutaka Tsutsumi, M.D, Fujita Health University School of Medicine
Aby napisać do redakcji, zaloguj się.