Z badania przeprowadzonego na wielką skalę w Chinach wynika, że stosowanie zamiast soli kuchennej soli zawierającej 25% chlorku potasu i 75% chlorku sodu zmniejsza ryzyko zgonu i incydentów sercowo-naczyniowych.
Rezultaty tego ogromnego projektu opublikowano w NEJM w sierpniu 2021 r.
W badaniu wzięli udział mieszkańcy 600 wsi w Chinach. Było to blisko 21 tysięcy osób. Mieli oni średnio ok. 65 lat. 88% miało nadciśnienie tętnicze, a blisko trzy czwarte przebyło już udar mózgu.
Po blisko 5 letniej obserwacji wszystkie trzy zmienne, które oceniano, czyli nowy udar, incydent sercowo naczyniowy (czyli np. zawał serca) oraz zgon występowały istotnie rzadziej w grupie osób otrzymujących ten konkretny substytut soli kuchennej. Redukcja ryzyka wynosiła kilkanaście procent.
Tolerancja substytutu soli była dobra, a częstość objawów niepożądanych w obu porównywanych grupach taka sama.
Wiedza na temat korzyści ze zmniejszenia podaży soli kuchennej w diecie ciągle się zmienia i wymaga uzupełnień. Przytoczone dane na pewno będą brane pod uwagę w opracowywaniu zaleceń, ale tej konkretnej publikacji nie należy traktować jako rozwiewającej wszelkie wątpliwości ponieważ obszar jest trudny do badania. A to z racji wszechobecności soli w żywności przetworzonej.
Interwencja prozdrowotna polegająca na zmianie nawyków codziennego życia ludzi jest zazwyczaj niezwykle trudna. Być może nawet trudniejsza dla nich do wykonania niż zalecenie systematycznego stosowania leków.
Dodatkowo jej efekty muszą być obserwowane w bardzo długiej perspektywie czasu, co jest dodatkowym utrudnieniem.
Referencja:
- Neal B i wsp Effect of Salt Substitution on Cardiovascular Events and Death. N Engl J Med. 2021 Sep 16;385(12):1067-1077. doi: 10.1056/NEJMoa2105675. Epub 2021 Aug 29.
Fotografia: Marek / Pixabay