Unikanie późnych posiłków, czyli po godzinie 16, dało w ciągu całego roku u osób odchudzających się dodatkową redukcję masy ciała. Różnica wydaje się wartościowa. Są do niej jednak poważne zastrzeżenia i trwa dyskusja jak pogodzić ten dowód naukowy z dotychczasową teorią.
Istnieje wiele zaleceń terapeutycznych dla osób chcących zredukować masę ciała. Przywołane tu dane są bardzo aktualne i pochodzą z jednego z najwyżej notowanych pism medycznych na świecie – New England Journal of Medicine (NEJM).
W wydaniu NEJM z kwietnia 2022 r. opublikowano wyniki badania, w którym część pacjentów oprócz konieczności zachowania diety redukcyjnej 1500 do 1800 kcal na dobę dla mężczyzn i 1200 do 1500 kcal dla kobiet, miała za zadanie nie przyjmować posiłków między godziną 16.00 a 8.00.
Po 12 miesiącach osoby te zredukowały swoją masę ciała średnio o 8 kg, natomiast, ci którzy nie mieli tego dodatkowego ograniczenia o ok. 6,3 kg.
Z punktu widzenia statystyki medycznej, różnica ta – prawie 1,8 kg – nie była istotna, co oznacza, że jest duże prawdopodobieństwo, że pojawiła się przypadkowo.
Z uwagi na rangę publikacji w czołowym amerykańskim piśmie dla lekarzy informacja ta może wpłynąć na przyszłe zalecenia dla pacjentów. To co na pewno pozostanie w nich aktualne, to niska kaloryczność posiłków.
Sami pacjenci zaś mogą znaleźć tu dla siebie wskazówkę odnośnie spodziewanego tempa redukcji masy ciała podczas leczenia dietą.
Dieta redukcyjna musi powodować ujemny bilans energetyczny, czyli mniejsze dostarczanie energii niż wynosi dzienne zapotrzebowanie.
Natomiast właściwe oczekiwania pacjentów z otyłością odnoście szybkości z jaką następuje utrata masy ciała w ciągu całego roku, pozwolą zachować motywację do wytrwania w nowym stylu życia.
O innym, obiecującym aspekcie terapii otyłości, wiążącym się z chirurgicznym jej leczeniem, piszemy w artykule Czy to możliwe, że operacje bariatryczne zmniejszają ryzyko nowotworów?
Referencja:
- Deying Liu D i wsp. Calorie Restriction with or without Time-Restricted Eating in Weight Loss N Engl J Med. 2022 Apr 21;386(16):1495-1504. doi: 10.1056/NEJMoa2114833.
Fotografia: joshuemd / Pixabay