Oceniono czy zdrowy styl życia w ogóle wpływa na to, jak długo żyjemy. Powszechnie zakłada się, że taki związek istnieje. Ale czy to prawda? Policzono też w jakim stopniu dzięki dobrym nawykom można zredukować zagrożenie demencją.
W badaniu obserwacyjnym wykazano, że kobiety w wieku 65 lat zachowując kilka kluczowych zasad mogły liczyć na 3,1 roku życia więcej, niż panie, które tych zasad nie przestrzegały.
Obliczono, że kobiety w badanej populacji mając 65 lat i żyjąc zdrowo mogą liczyć na dalsze 24,2 lata życia.
Jakie zasady zdrowego stylu życia mają znaczenie?
- Dieta przyjazna dla mózgu, czyli z cechami diety śródziemnomorskiej.
- Ciągła aktywność umysłowa, czyli stawianie wyzwań własnej pamięci i podtrzymywanie kompetencji umysłowych.
- Umiarkowana lub energiczna aktywność fizyczna (co najmniej 150 minut na tydzień).
- Niepalenie papierosów.
- Zero lub tylko do 15 g alkoholu na dzień (dla mężczyzn nie więcej niż 30 g na dzień).
To właśnie przestrzeganie 4 do 5 z tych warunków zdaniem autorów daje szansę na kilka dodatkowych lat. Nie jest to koniec dobrych wiadomości. Przestrzeganie tych wskazówek oddala też perspektywę demencji.
Szacuje się, że wówczas jedynie ostatnie 10,8% tego okresu, czyli 2,6 roku przypadnie badanej grupie kobiet na życie z zaburzeniami pamięci.
W odniesieniu do pań w ogóle nie przestrzegających tych życia, prawie 20% ich ostatniego okresu życia może wiązać się z otępieniem.
Jak badano te zależności?
W USA na Uniwersytecie Rush w Chicago prowadzono projekt (Chicago Health and Aging Project – CHAP), do którego w latach 1993 do 2012 r. włączono 10 802 osób w wieku 65 lat, aby ocenić wpływ stylu życia na spodziewany czas jego trwania oraz na wystąpienia objawów choroby Alzheimera.
Wyniki opublikowano w maju 2022 r. na łamach British Medical Journal (BMJ).
Jak wypadli w tej ocenie mężczyźni?
Spodziewany dalszy czas życia mężczyzny w wieku 65 lat wyniósł 23,1 lat także pod warunkiem przestrzegania 4 do 5 z wyżej wymienionych zasad.
W przeciwnym razie, czyli gdy mężczyzna nie przestrzega żadnej z nich lub tylko jedną, spodziewany czas jego życia może być aż o 5,7 lat krótszy (tylko 17.4 lat), z których dwa razy więcej (zamiast 6,1% aż 12%) możne upłynąć z objawami demencji.
Fotografia: Michal Jarmoluk / Pixabay