Therap Adv Gastroenterol, maj 2023r. Czyli jeszcze raz o tym, jak z niczego (brak danych) zrobić coś (doniesienie naukowe).
Jak przyznają sami autorzy, wykonali oni jedynie króciutki przegląd danych (short narrative review), aby zorientować się, czy głodówka, a przynajmniej coś, co zapewne przypomina okresowy post, (intermitent fasting) ma wpływ na aktywność choroby zapalnej jelit.
W tym celu połączyły swe siły zespół z Uniwersytetu w Calgary oraz Instytut Medycyny Translacyjnej w Palermo nas Sycylii.
Sięgnąwszy do PubMed and Google Scholar autorzy znaleźli jedynie cztery publikacje zajmujące się tym problemem, ale niestety aż trzy z nich dotyczyły myszy.
Ta jedyna praca z udziałem ludzi była – jak przyznają – dość powierzchowna. Jeśli chodzi o myszy, materiał wydawał się bardziej solidny, ponieważ myszy poddano randomizacji.
Głodzone nie chudły, ale za to eksperymentalnie wyindukowane zapalenie podczas głodzenia zwierząt najwyraźniej miało tendencję do ustępowania.
Badacze spekulują, że było to – być może – skutkiem zmiany profilu flory jelitowej, albo – co również być może – zmniejszonym stresem oksydacyjnym albo – być może – korzystnym wpływem krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Być może.
Badanie na ludziach – ich zdaniem – było znacznie mniej dokładne. Nie miało grupy kontrolnej, nie wiadomo, czy pacjenci schudli, przez co – ich zdaniem – nie wiadomo, czy ta interwencja (głodzenie) miała wpływ na proces zapalny.
Niemniej postulują, że te przedkliniczne dane stanowią naprawdę dobrą podstawę do zaplanowania prospektywnego badania z randomizacją, które pozwoli taką zależność przeanalizować.
Wydaje się, że po raz pierwszy w takim badaniu bardziej kosztowne będzie finansowanie grupy kontrolnej.
Autor: Zespół IBDinFocus.com
Fotografia: Vidmir Raic / Pixabay
Aby napisać do redakcji, zaloguj się.