JCC, sierpień 2022 r. Mimo że wytyczne zawierają już co do tego kryterium sugestie, zespół z Brisbane przeprowadził wnikliwą analizę kliniczną, aby doprecyzować i potwierdzić w praktyce wartość CRP, która odpowiada ich zdaniem założeniom rozpoznawania ciężkiego rzutu tej choroby. Zatem ile mg/L białka C-reaktywnego odpowiada 30 mm/h opadania erytrocytów (OB)? Nowe dane.
CO WIADOMO – znane od 1955 r. kryteria Truelova i Wittsa zawierają m.in. odczyn Biernackiego, który w najcięższych przypadkach powinien przekraczać 30 mm/h [1].
Z czasem jego miejsce np. w wytycznych ECCO zaczęło zajmować białko C-reaktywne.
Oznaczenie CRP przeważa, z uwagi na jego większą swoistość w stosunku do procesu zapalnego oraz krótki okres półtrwania, co ułatwia monitorowanie dynamiki zmian klinicznych i efektów leczenia.
Wytyczne ECCO wskazują na próg 30 mg/L stężenia CRP, powyżej którego, po spełnieniu pozostałych kryteriów, można mówić o ciężkim rzucie colitis ulcerosa [2].
CO NOWEGO – w latach 1997-2017 w Royal Brisbane and Women’s Hospital zbierano prospektywnie w sposób wysoce wystandaryzowany bardzo szczegółowe dane od kolejnych pacjentów zgłaszających się z ciężkim rzutem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.
Uzyskano dane kliniczne, endoskopowe, histopatologiczne i biochemiczne od przyjęcia, poprzez kolejne okresy hospitalizacji i dalszy przebieg choroby w sumie od 204 pacjentów, z czego udało się uzyskać 163 pary oznaczeń OB i CRP [3].
Celem było wyznaczenie progu odcięcia stężenia CRP, który najbardziej by korespondował z progiem OB 30 mm/h w zakresie oceny bieżącego stanu klinicznego, w tym oceny endoskopowej i histologicznej przy przyjęciu do szpitala oraz podczas obserwowania odpowiedzi na leczenie. Uwzględniono też zapotrzebowanie na procedury ratunkowe (cyklosporyna, infliksymab, kolektomia).
Stężenie CRP wynoszące co najmniej 12 mg/L okazało się najbardziej odpowiednim ekwiwalentem OB >30 mm/L, co wyrażało się 85% wartością predykcyjną wyniku dodatniego [PPV] , 95% czułością i 82% dokładnością metody (accuracy) [3].
KONTEKST – oba analizowane parametry (OB i CRP) mają niezwykle długą historię zastosowania i są powszechnie znane. Próba ich porównania niemal dzień po dniu, z wykorzystaniem całego nowoczesnego armamentarium diagnostycznego, sprawiła, że powstał wywód niezwykle jasny w swej konstrukcji i wdzięczny do przestudiowania.
Ciekawe, czy obniżenie progu tego kryterium – gdyby doszło do zmiany wytycznych – może spowodować większą częstość rozpoznawania najcięższej postaci tej choroby?
Zachęcamy każdego, kto znajdzie chwilę czasu, do zapoznania się ze szczegółami oryginalnego doniesienia także dlatego, że zastosowane w tej pracy miary oceny i walidacji wyników sprawiają, że zapewne będzie to jedna z częściej cytowanych publikacji o tym zagadnieniu.
O innym ciekawym spostrzeżeniu w zakresie patofizjologii IBD piszemy w notatce Zapomniany objaw.
Referencje:
- Truelove SC, Witts LJ. Cortisone in ulcerative colitis; final report on a therapeutic trial. Br Med J. 1955 Oct 29;2(4947):1041-8. doi: 10.1136/bmj.2.4947.1041
- Strum i wsp. ECCO-ESGAR Guideline for Diagnostic Assessment in IBD Part 2: IBD scores and general principles and technical aspects J Crohns Colitis. 2019 Mar 26;13(3):273-284. doi: 10.1093/ecco-jcc/jjy114
- Croft A i wsp. Markers of Systemic Inflammation in Acute Attacks of Ulcerative Colitis: What Level of C-reactive Protein Constitutes Severe Colitis? J Crohns Colitis . 2022 Aug 4;16(7):1089-1096. doi: 10.1093/ecco-jcc/jjac014
Fotografia: StockSnap / Pixabay
Aby napisać do redakcji, zaloguj się.