Ponieważ obciążenie pracą personelu pracowni endoskopowych jest duże, poszukuje się sposobów takiego informowania pacjentów o czekających ich badaniach, aby samodzielne przygotowanie w warunkach domowych było nie tylko możliwe, ale i skuteczne.
Wydawałoby się, że wystarczą w tym celu działania oparte na osobistym doświadczeniu lekarza lub pielęgniarki.
Jednak wszędzie tam, gdzie wchodzi w grę obciążająca pacjenta procedura oraz koszty, potrzebne są dowody naukowe, że nowa metoda działa co najmniej tak samo dobrze jak wcześniejsza i przynosi też wymierne korzyści (mniejszy nakład pracy personelu, mniejsza absencja w pracy ze strony pacjenta).
Czy aplikacja komputerowa może w przygotowaniu do kolonoskopii zastąpić pielęgniarkę?
W tym celu skonstruowano prosty eksperyment medyczny.
Lekarze mieli w powszechnie przyjętej tzw. skali Boston, ocenić stopień oczyszczenia jelita do zabiegu. Przy czym nie wiedzieli, kto „instruował” pacjenta – pielęgniarka czy aplikacja.
Przydział pacjentów do każdej z tych dwóch grup był skutkiem swojego rodzaju losowania zwanego randomizacją.
Wiadomo bowiem, że dzięki temu takie grupy są do siebie bardzo podobne (np. składają się z takiej samej liczby mężczyzn co kobiet, tyle samo szczupłych co otyłych itd.) i dlatego porównanie wyników w obu grupach jest bardziej wiarygodne.
Finalnie okazało się, że spośród tych którzy ukończyli cały eksperyment i przygotowywali się przy pomocy aplikacji, aż 93.2 % było dobrze przygotowanych, co tylko minimalnie różniło się w odniesieniu do grupy przygotowywanej przez pielęgniarki (94%) [1].
Wykazano w ten sposób, że opracowany program edukacyjny jest nie gorszy niż dotychczasowa rutyna
Referencja:
- Veldhuijzen G. i wsp. Computer-based patient education is non-inferior to nurse counselling prior to colonoscopy: a multicenter randomized controlled trial Endoscopy. 2021 Mar;53(3):254-263 Doi: 10.1055/a-1225-8708
Fotografia: Jess Foami / Pixabay