Rozległy zabieg operacyjny u osoby z ciężką niedokrwistością. Historia ekstremalna

aktywne krwawienie jest sytuacją niezwykle dynamiczną
OPIS PRZYPADKU

O ile powoli narastająca niedokrwistość pozwala organizmowi do pewnego stopnia przystosować się do ograniczonej podaży tlenu, to aktywne krwawienie jest sytuacją niezwykle dynamiczną, podczas której zjawisko przystosowania się może być nieefektywne. Przypadek chirurgiczny

​Są osoby, które z przyczyn światopoglądowych nie zgadzają się, aby nawet w sytuacjach ciężkiej anemii podawać im krew lub preparaty krwiopochodne. Uszanowanie tego oczekiwania wiąże się z większym ryzykiem samej operacji.

Jest wiele opisów operacji przeprowadzonych w takich warunkach. Jedną z nich jest przypadek z 2015 r., który miał miejsce w szpitalu św. Wincentego w mieście Toledo w stanie Ohio w USA.

Z powodu krwawienia towarzyszącego zapaleniu jelita grubego wywołanego przez bakterię beztlenową Clostridioides difficile podjęto decyzję o usunięciu połowy jelita grubego (hemikolektomia). Pacjent miał wówczas stężenie hemoglobiny równe 2,7 g/dL, czyli już znacznie poniżej progu, który jest wskazaniem do przetoczenia krwi.

Niestety chory odmawiał przetoczenia krwi zarówno przed, jak i po operacji.

Nie ulega wątpliwości, że rozległy zabieg operacyjny w takich warunkach jest niezwykle ryzykowny. W tym przypadku stężenie hemoglobiny zmniejszyło się nawet do 1,8 g/dL.

Ten pacjent przeżył. Nie miał powikłań neurologicznych ani kardiologicznych, jednak nie można zakładać, że w tej grupie pacjentów tak jest zazwyczaj. Ryzyko śmierci było tu bardzo wysokie.

Na podstawie:

  1. Joshua M Yeykal JM i wsp. Right hemicolectomy in a severely anemic Jehovah’s Witness patient with an extremely low preoperative hemoglobin level and the decision to operate J Am Osteopath Assoc . 2014 Dec;114(12):930-5. doi: 10.7556/jaoa.2014.180.

Fotografia: Ahmad Ardity / Pixabay

Aby napisać do redakcji, zaloguj się.


Ta zawartość została ograniczona tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się , aby wyświetlić tę treść.

This will close in 20 seconds

Zamierzasz wylogować się z witryny
ibdinfocus.com?

WYLOGUJ SIĘ