Scandinavian Journal of Gastroenterology, czerwiec 2022 r. W Niemczech, czyli w kraju o dużej dostępności nowoczesnych terapii, ponad połowa chorych z IBD szuka niekonwencjonalnych metod leczenia. Czy coś w czasie ostatnich kilkunastu lat w tym zakresie tam się zmieniło?
Poszukiwanie alternatywnych, czyli innych niż w oparte o medycynę akademicką, metod terapii jest zjawiskiem znanym, ale częstość jego występowania niekiedy zaskakuje.
CO WIADOMO – jeszcze w 2002 r. w Niemczech wśród osób z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit 50% poszukiwało metod medycyny alternatywnej lub komplementarnej [1].
Od tego czasu zwiększyła się znacznie dostępność nowoczesnych terapii w tym kraju, a także – zapewne – przeprowadzono wiele akcji edukacyjnych i akcji zwiększających świadomość społeczną tych chorób.
CO NOWEGO – po upływie 17 lat przeprowadzono analogiczne badanie kwestionariuszowe wśród 1000 członków niemieckiego towarzystwa pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna lub z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.
W 2019 r. 54% z nich przyznało, że korzystało już z metod alternatywnych a 75% zadeklarowało, że ma taki plan [1].
Wydaje się korzystne, że zmalał odsetek osób deklarujących chęć leczenia się wyłącznie metodami alternatywnymi z 28% do 16%.
W analizie regresyjnej stosowanie tych metod wiązało się częściej z:
• doświadczeniem działań niepożądanych farmakoterapii
• stosowaniem sterydów
• stosowaniem leków biologicznych
• niższą jakością życia [1].
FORUM OPINII
- W rzeczywistości prawie każdy pacjent. 0%0 głosów0 głosów - 0% wszystkich głosów
- Mniej więcej połowa pacjentów, tak jak w Niemczech. 0%0 głosów0 głosów - 0% wszystkich głosów
- To marginalny problem, który zależy od relacji z lekarzem 0%0 głosów0 głosów - 0% wszystkich głosów
Nie wiemy z jakich metod medycyny alternatywnej chcą korzystać pacjenci w Niemczech. Zatem trudno zakładać, że zawsze wywierają one tylko efekt placebo.
O tym od czego może zależeć częstość występowania efektu placebo piszemy więcej w blogu Wieloznaczność placebo.
Referencje:
- Bauer N i wsp. Use of complementary and alternative medicine (CAM) in patients with inflammatory bowel disease (IBD): results from a German nationwide survey of 2019 compared to a previous survey of 2002. Scand J Gastroenterol . 2022 Jun 18;1-7. doi: 10.1080/00365521.2022.2078667.
Fotografia: Pexels / Pixabay
Aby napisać do redakcji, zaloguj się.