Terapie alternatywne chorób zapalnych jelit stosowane przez pacjentów w Niemczech

W Niemczech, czyli w kraju o wysokiej dostępności nowoczesnych terapii, ponad połowa chorych z IBD szuka niekonwencjonalnych metod leczenia

Scandinavian Journal of Gastroenterology, czerwiec 2022 r. W Niemczech, czyli w kraju o dużej dostępności nowoczesnych terapii, ponad połowa chorych z IBD szuka niekonwencjonalnych metod leczenia. Czy coś w czasie ostatnich kilkunastu lat w tym zakresie tam się zmieniło? 

Poszukiwanie alternatywnych, czyli innych niż w oparte o medycynę akademicką, metod terapii jest zjawiskiem znanym, ale częstość jego występowania niekiedy zaskakuje.

CO NOWEGO – po upływie 17 lat przeprowadzono analogiczne badanie kwestionariuszowe wśród 1000 członków niemieckiego towarzystwa pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna lub z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

W 2019 r. 54% z nich przyznało, że korzystało już z metod alternatywnych a 75% zadeklarowało, że ma taki plan [1].

Wydaje się korzystne, że zmalał odsetek osób deklarujących chęć leczenia się wyłącznie metodami alternatywnymi z 28% do 16%.

FORUM OPINII

Pani / Pana zdaniem w Polsce po metody alternatywne sięga:
  • W rzeczywistości prawie każdy pacjent. 0%
    0 głosów
  • Mniej więcej połowa pacjentów, tak jak w Niemczech. 0%
    0 głosów
  • To marginalny problem, który zależy od relacji z lekarzem 0%
    0 głosów
23 lipca 2022
Zaloguj się, aby głosować.

Nie wiemy z jakich metod medycyny alternatywnej chcą korzystać pacjenci w Niemczech. Zatem trudno zakładać, że zawsze wywierają one tylko efekt placebo.

O tym od czego może zależeć częstość występowania efektu placebo piszemy więcej w blogu Wieloznaczność placebo.

Referencje:

  1. Bauer N i wsp. Use of complementary and alternative medicine (CAM) in patients with inflammatory bowel disease (IBD): results from a German nationwide survey of 2019 compared to a previous survey of 2002. Scand J Gastroenterol . 2022 Jun 18;1-7. doi: 10.1080/00365521.2022.2078667.

Fotografia: Pexels / Pixabay

Aby napisać do redakcji, zaloguj się.


Ta zawartość została ograniczona tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się , aby wyświetlić tę treść.