Zbliża się XX. Kongres PTG-E w Łodzi

Zbliża się XX. Kongres PTG-E w Łodzi

Rozmowa z Przewodniczącą Komitetu Naukowego Kongresu

prof. dr hab. med. Ewą Małecką-Wojciesko

z Kliniki Chorób Przewodu Pokarmowego UM w Łodzi, Katedra Gastroenterologii

Zapytaliśmy panią prof. dr hab. med. Ewę Małecką-Wojciesko, której sesji podczas tego wydarzenia oczekuje z największym zainteresowaniem i w której gałęzi gastrologii – jej zdaniem – dokonują się teraz najważniejsze zmiany?

Z niecierpliwością oczekuję sesji endoskopowych, podczas których znakomici eksperci przedstawią najnowsze osiągnięcia technologiczne. Wykonujemy coraz więcej małoinwazyjnych zabiegów, na horyzoncie widzimy wiele nowych narzędzi, które z pewnością będą bardzo użyteczne. Jesteśmy na bieżąco z trendami, dlatego nie zapominamy także o AI w endoskopii i badaniach obrazowych, sesja poświęcona temu zagadnieniu zapowiada się pasjonująco.

Naprawdę nie chciałabym nikogo pominąć omawiając agendę. Z pewnością warto wysłuchać o najnowszych wytycznych w achalazji (prof. Agata Mulak), dyskusji o postępach w hepatologii, czy wykładów przedstawiających bliskie mi problemy diagnostyki i terapii raka trzustki.

Nie mam wątpliwości, że dużym zainteresowaniem będą cieszyły się prezentacje poświęcone nieswoistym chorobom zapalnym jelit (prof. Rydzewska), nowym kierunkom farmakoterapii w tym zakresie (prof. Jakub Fichna) i opisy przypadków postępowania z gruczolakami żołądka (prof. Michael Vieth).

Bardzo praktycznej dyskusji na linii gastroenterolodzy – ginekolodzy – położnicy należy spodziewać się w temacie postępowania u kobiet w ciąży z towarzyszącymi chorobami przewodu pokarmowego. W nowości obfitować będzie dyskusja w zakresie leczenia eozynofilowego zapalenia przełyku czy chorób czynnościowych.

Z jakiego jeszcze powodu warto wybrać się osobiście w końcu września do Łodzi?

Kongres z pewnością jest najważniejszym wydarzeniem gastro- enterologicznym w tym roku w Polsce. Dla wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z najnowszymi trendami w diagnostyce, leczeniu, farmakoterapii i sprzęcie, jest to spotkanie z cyklu „must be”. Stawiamy na wymianę doświadczeń, ale i praktyczną naukę. Siłą Kongresu są z pewnością kursy z zakresu endoskopii kapsułkowej, polipektomii, technik hemostazy, mikrobioty jelitowej, żywienia enteralnego, kolonoskopii czy gastroskopii.

 

Fotografia: Admiral_Lebioda / Pixabay

Aby napisać do redakcji, zaloguj się.


Ta zawartość została ograniczona tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się , aby wyświetlić tę treść.